Kredyt dla nowej firmy – czy masz szanse go dostać?

Kredyt dla nowej firmy – czy masz szanse go dostać?

Niedawno założyłeś firmę lub właśnie planujesz to zrobić? Szukasz dofinansowania, które zapewniłoby Ci lepszy start? Możesz je znaleźć w wielu bankach, które oferują kredyty dla nowych firm.

 

Skąd wziąć środki na rozwój firmy?

Każdy, kto zakłada własną działalność gospodarczą, liczy, że z czasem zacznie ona przynosić spore zyski. Problem polega jednak na tym, że zanim to nastąpi, czeka Cię wiele wydatków. Urząd skarbowy, ZUS, Twoi pracownicy i kontrahenci nie będą czekać, aż pozyskasz wystarczającą liczbę klientów, którzy zapewnią Twojej firmie płynność finansową. Bez względu na twój przychód każdy z nich będzie domagał się od Ciebie zapłaty. A przecież czekają Cię również inne wydatki, związane z prowadzeniem i rozwojem własnego biznesu.

 

Ale jak to wszystko sfinansować?

Z jednej strony nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z wielu form finansowania swojej działalności. Cały czas dostępne są unijne fundusze i dotacje, które zapewniają środki niezbędne do rozpoczęcia działalności. Do tego dochodzą własne oszczędności, które możesz zainwestować we własną firmę. Co jednak w przypadku, gdy to wszystko nie wystarczy?

Przecież może okazać się, że koszty prowadzenia firmy są większe, niż początkowo zakładałeś, a pozyskanie płacących na czas odbiorców wcale nie jest takie proste. Z drugiej strony Twoje przedsięwzięcie może się znakomicie rozwijać, a Ty chciałbyś jak najszybciej wykorzystać jego potencjał, ale brakuje Ci środków na kolejne inwestycje (zobacz również nasz artykuł o kredycie inwestycyjnym dla firm).

 

Dofinansowanie w ramach kredytów dla firm

W takim przypadku z pomocą przychodzą banki. Oferują one szereg rozwiązań kredytowych dla różnego rodzaju działalności. Jest tylko jeden problem. Większość z nich skierowana jest do firm, które funkcjonują na rynku już od dłuższego czasu. A co z nowymi firmami? Czy mają one szanse na kredyt bankowy, jeśli działają krócej niż rok?

Jeszcze do niedawna nowe firmy, które chciały się rozwijać, mierzyły się z sytuacją bez wyjścia. Banki przyznawały kredyty tylko firmom, które wykazywały odpowiedni dochód za rok poprzedni lub posiadały zabezpieczenie w postaci majątku przedsiębiorstwa. Tylko że nowe firmy najczęściej nie miały ani jednego, ani drugiego, przez co ich szanse na kredyt dla firm były zerowe.

Na szczęście banki dostrzegły tę lukę i wprowadziły nowe rozwiązania kredytowe, takie jak kredyty dla nowych firm.

 

Gdzie uzyskać kredyt dla nowych firm?

Choć coraz więcej banków oferuje kredyty dla nowych firm, to najprościej będzie uzyskać takie dofinansowanie w banku, który specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw. Najczęściej kredyty dla nowych firm określane są jako „Kredyty na Start”. Charakteryzują się one tym, że przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają własną działalność, lub prowadzą ją krócej niż 12 miesięcy.

➡ Sprawdź nasz ranking kredytów dla firm

Korzystając z kredytu dla nowej firmy, możesz liczyć na dofinansowanie do 350 000 zł. Oczywiście wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, czyli historii i zdolności kredytowej twojego przedsiębiorstwa. Spłatę kredytu dla nowej firmy możesz rozłożyć nawet na okres do 60 miesięcy.

Co najważniejsze, przy składaniu wniosku o kredyt dla nowych firm nie liczy się to, jak długo działasz na rynku. Najprawdopodobniej bank nie będzie nawet wymagał od Ciebie biznesplanu. Z drugiej strony, bank udzielający kredytu dla nowych firm zapewne będzie chciał, abyś prowadził w nim swoje konto firmowe.

Wprawdzie banki coraz chętniej udzielają kredytów dla nowych firm, ale nie oznacza to, że na takie dofinansowanie zawsze możesz liczyć od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Niektóre banki w dalszym ciągu wymagają, aby Twój biznes funkcjonował na rynku przez co najmniej kilka miesięcy, zanim złożysz wniosek o kredyt dla nowych firm. Mimo wszystko jest to jednak lepsza oferta niż ma to miejsce w przypadku zwykłych kredytów dla firm, gdy banki wymagają minimum 12 miesięcy stażu, zanim w ogóle zaczną z Tobą rozmawiać o możliwych opcjach dofinansowania.

 

Oferta kredytów dla nowych firm

Oferta kredytów dla nowych firm jest tak naprawdę bardzo zróżnicowana. W zależności od banku będziesz mógł uzyskać mniejszą lub większą kwotę, którą przeznaczysz na potrzeby własnej firmy. Z tego względu warto dokładnie przeanalizować to, co oferują banki nowym przedsiębiorcom. A przede wszystkim nie warto zrażać się, gdy w kolejnej instytucji usłyszysz, że o kredyt dla nowej firmy możesz starać się dopiero za kilka miesięcy.

 

Faktoring alternatywą dla kredytów dla nowych firm

Choć sytuacja na rynku kredytów dla firm się poprawia, to mimo wszystko nie jest łatwo uzyskać dofinansowanie, gdy dopiero rozpoczynasz swoją działalności. Musisz jednak wiedzieć, że kredyt dla nowych firm to tylko jeden ze sposobów na uzyskanie niezbędnej gotówki. Jeśli prowadzona przez Ciebie działalność jest niewielka, czasem wystarczy firmowa karta kredytowa, która pozwoli Ci na opłacenie niezbędnych zakupów dla firmy (sprawdź również możliwość finansowania zakupów firmowych poprzez faktoring zakupowy).

Jeszcze innym rozwiązaniem jest faktoring. Możesz skorzystać z tej usługi zarówno, gdy chcesz sfinansować faktury, które wystawiasz, jak i faktury, które otrzymujesz. W tym drugim przypadku masz do czynienia z usługą faktoringu odwrotnego.

➡ Sprawdź nasz ranking firm faktoringowych

Co ważne, choć początkujący przedsiębiorcy mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu dla nowych firm, to korzystanie z faktoringu jest o wiele bardziej dostępne. Czasem warto pokusić się na tę opcję, co pozwoli Ci na rozwój firmy i uzyskanie płynności finansowej. Dzięki temu już po kilku miesiącach o wiele łatwiej uzyskasz bankowy kredyt dla nowych firm.

Na pewno obecnie kredyty dla nowych firm są o wiele bardziej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że taki kredyt dostępny jest w każdym banku. Jeśli nie masz czasu ręcznie przeglądać ofert bankowych, skorzystaj z Rankingu Kredytów Dla Firm. Znajdziesz w nim nie tylko najciekawsze produkty bankowe, ale przede wszystkim znajdziesz instytucje, które z otwartymi rękami witają nowych początkujących przedsiębiorców i udzielają im kredytów dla nowych firm.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *